Kereső


Pincészet kereső Agrármeteorológia

hírlevél


E-mail cím:


 

Történelmi áttekintés


Sokan a római idők előtti korra datálják a borvidéken a szőlőtermesztést, az első bizonyítékok azonban a latinokhoz köthetőek. Szekszárd város helyén akkor egy római település, Alisca állt, mely körül a szőlőtelepítéseket szorgalmazó Probus császárnak köszönhetően vörösborfajtákat termeszthettek. Ezt bizonyíthatja a város maradványai között megtalált szarkofág (a borvidék jelképe és logója), melyen mitológiai jelentekkel egyetemben egy szőlőtőke is látható.

 


Az ország más bortermelő vidékeihez hasonlóan sokáig nem született adat a szőlőkultúráról, egészen az 11. század közepéig, amikor az esztergomi káptalan alapító oklevelében az adományok között borról tesznek említést. Két évszázaddal később már bizonyíthatóan magas szintű szőlőtermesztés folyt az egyházi birtokokon.

A török felbukkanásával megváltozott a bortermelés. A menekülő rácok honosítják a kadarkát és a délszláv borkultúrát a térségben, később a terület mohamedán urai pedig nem tiltják a borkészítést. Új lendületet a 18. század hozott, amikor a különböző egyházi kedvezményekkel idecsábított német telepesek szőlőművelésbe kezdtek. Fejlődik a technológia, fellendül a kereskedelem, a bor egyre inkább megélhetési forrássá változik.

A fejlődésnek a filoxéravész vet véget, sok dűlő kopárrá válik a fertőzés következtében. A fellendülést végül az államosítások akasztják meg, és a rendszerváltásig várni kell arra, hogy a szekszárdi borok újra megkezdjék látványos sikerekkel teli útjukat.

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2016. május 10.

SZEKSZÁRD koccint BUDAPESTTEL

tovább

2016. május 5.

Szekszárdi Nyitott Pincék

tovább

2016. április 18.

A Szekszárd Borvidéki Borverseny Aranyérmes Palackos Borainak kóstolója.

tovább